فرآیند هات تپ

فرآیند هات تپ

فرآیند هات تپ یا انشعاب گرم در صنایع مرتبط با پالایشگاه های پتروشیمی، معدن کاری، تأسیسات مربوط با شرکت گاز و شهرداری ها، جنگل داری، مراکز کارگاهی، خطوط لوله و میدان های فرآیند های نفتی و گازی و … در موارد مختلفی انجام می گردد.

برای بیان یک تعریف ساده و در عین حال قابل درک برای فرآبند هات تپ باید گفت که این فرآیند عبارت است از ایجاد و جوشکاری یک اتصال و انشعاب جدید به روی مسیری که در هر کدام از صنایع ذکر شده در حال سرویس دهی می باشند. در واقع فرآیند هات تپ بدون نیاز به تخلیه و متوقف کردن خط لوله و تانکر های ذخیره سازی و مخازن . سبال هاب موجود در آن امکان اجرای این عملیات وجود دارد.

بالاترین مزیت این روش در این است که بدون ایجاد هزینه های بالا و هدر دادن وقت و به وجود آمدن خرابی و صدمات، می توان در نهایت امنیت و دقت انشعابات و اتصالات جدید را ایجاد کرد. همچنین این روش در مواقعی که در بعضی از صنایع نیاز به ایجاد انسداد در خطوط لوله می باشد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فرآیند هات تپ دارای کاربرد های مختلفی می باشد به عنوان مثال در تأسیسات، ابزار اندازه گیری دقیق، بازرسی های مرتبط با مخازن و خطوط لوله، کنترل کیفیت محصول و تعمیرات و نگهداری خط و لوله می باشد. این روش می تواند در محیط ها و سیستم های مختلف از جمله محصولات پتروشیمی و گاز، فاضلاب، بخار و مواد شیمیایی استفاده شود.

فرآیند هات تپ بر روی متریال ها و مواد مختلفی مثل فولاد، سیمان، مس، پلاستیک و چدن قابلیت عملی شدن و اجرا را دارا می باشد.

این عملیات عبارت است از فرایند نصب و متصل کردن یک اتصال جدید به خطوط و مسیر لوله و تانکر های ذخیره‌ سازی و مخازن، بدون نیاز به خارج کردن آن‌ ها از سرویس باشد. فرآیند هات تپ در مقایسه با روش های سنتی و قدیمی که نیاز یه تخلیه و پاکسازی لوله ها بودند بسیار مقرون به صرفه است. این روش دارای کاربرد های متنوعی است چرا که روشی ایمن و مطمئن برای ایجاد انشعاب در خطوط لوله، تانکر ها و مخازن بدون بروز هر گونه خرابی یا توقف در تولید است. 

کاربردهای هات تپ

 •  ورودی مجدد چاه
 • تأسیسات و نصب ابزار اندازه گیری دقیق
 • برنامه های کاربردی توزیع فشار
 • تهیه مقدمات برای انجام انسداد خطوط لوله
 • تعمیرات و نگهداری خط
 • نمونه محصول کنترل کیفیت
 • تأسیسات بای پس خط
 • بازرسی های خطوط لوله و مخازن
 • کنترل کیفیت
 • برنامه های توسعه
 • تغییر مکان و انتقال خطوط

 

فرآیند هات تپ

صنایع مرتبط با فرآیند هات ‌تپ

به طور کلی گفته می شود تمامی واحد های صنعتی که خطوط لوله نقشی ولو محدود در فرآیند های جاری شان دارد به نوعی می توانند مشتریان ثابت و دایمی این عملیات باشند. با بهره گیری از عملیات هات تپ شما می توانید بدون نیاز به قطع جریان عملیات مورد نظر خود روی لوله را انجام دهید. به همین علت هر واحد صنعتی می تواند از این عملیات بهره گیرد. اما با این وجود عملیات هات تپ گیری بیشتر در زمینه های صنعتی نام برده مورد استفاده قرار می گیرد:

 1. پالایشگاه های نفتی و گازی
 2. مجتمع های پتروشیمی
 3. صنایع مرتبط به خدمات شهری و بین شهری نظیر آب و گاز
 4. خطوط لوله
 5. جنگل داری (کاغذ و خمیر کاغذ و کارخانه های چوب بری)
 6. تأسیسات شرکت های گاز
 7. تجاری (مراکز کارگاهی، هتل ها، میدان های عملیات نفتی و گازی و نظیر آن
 8. مخازن مزارع
 9. معدنکاری

 

قابلیت ‌های هات ‌تپ

 • مشخصات هات تپ: قطر بورینگ از ۱/۲ اینچ تا ۳۰ اینچ، تا فشار psi5000 دمای ۳۵۰ درجه سانتیگراد
 • امکان انجام عملیات روی مواد مختلف: فولاد، مس، سیمان، چدن پلاستیک. 
 • در سیستم های گوناگون می‌تواند به کار برده شود: محصولات پتروشیمی، گاز طبیعی، مواد شیمیایی، فاضلاب، بخار و… .
 • سوراخکاری با طول‌های متفاوت
 • عملیات در سطح و بالاتر از سطح زمین
 • فرآبند هات‌ تپ در زوایای مختلف
 • نصب و راه اندازی آداپتورهای متقاطع

هات تپ

مزایای هات تپ

هات تپ عملیاتی پیچیده و دارای خطرات و دشواری های بسیار آشکار است. خطراتی که در صورت کوچک ترین کوتاهی و سهل انگاری می توانند خسارات بسیاری به نیروی انسانی، فنی و مالی قابل ملاحظه ای را به بار آورند. گرچه رعایت استاندارد ها، در کنار دانش و تجربه بر ضریب اطمینان کار قطعاً اضافه خواهد کرد. اما با این وجود سؤال اینجاست که چرا کار فرمایان تمامی خطرات موجود را پذیرفته و حاضر به انجام فرآیند هات تپ روی خطوط لوله خود می شوند؟ در پاسخ این سوال باید موارد زیر را به عنوان بزرگترین مزایای عملیات هات تپ نام برد:

 • نیازی به تخلیه یا خاموش کردن حین عملیات نیست.
 • با الزامات زیست‌محیطی سازگار است- محصول فاقد هر گونه نشتی است.
 • مقرون به صرفه است.
 • بهره‌وری تولید حفظ می‌شود.

 

شرکت پیشگام صنعت دارای تجربه‌ ی سالیان سال کار عملی در زمینه نصب و اتصال فرآیند هات‌ تپ و جوشکاری خطوط لوله و تعمیرات هستیم. متخصصان با مهارت و آموزش دیده ما به مشتریان عزیز اطمینان  می‌ دهند که کار به نحو احسن و بدون هیچ خسارتی انجام می شود و همه ابزار مورد استفاده در محیط های تحت کنترل مورد تست و آزمون قرار می ‌گیرند. این مجموعه با تعهد به ایمنی در انجام کار اطمینان می‌ دهد که همه مواد و دستور العمل‌ های عملیاتی استاندارد با مقررات ایالتی و فدرال مطابقت دارند. از این رو کارفرمایان و مجریان متخصص به مشتریان کاری با ایمنی و کیفیت بالا تحویل می‌ دهد.

ماهیت عملیات هات تپ

عملیات هات ‌تپ عبارت است از ایجاد یک انشعاب ایمن و قوی از یک سیستم تحت فشار حاوی جریان. نصب و راه‌ اندازی یک عملیات هات‌ تپ نیاز به ابزاری چون سدل ، گیت ولو ، و ماشین هات ‌تپ می ‌باشد. 

در فرایند هات ‌تپ کاتر از درون ولو به سمت لوله پیش ‌روی می ‌کند، با آن درگیر می‌ شود و برش لوله شروع می ‌شود. بعد از به پایان رسیدن فرایند برش، ماشین آزاد می ‌شود و به خارج از گیت ولو عقب نشینی می ‌کند. پس از آن ولو بسته شده و ماشین خاموش خواهد شد.

همچنین با استفاده از مته راهنما می‌ توان کوپن را روی مته نگاه داشت. پین روی مته راهنما تغییر وضعیت داده و کوپن در مته گیر می ‌کند. به این طریق از بروز هر گونه خطا و اشتباه در فرایند هات تپ ممانعت و جلوگیری می ‌شود. 

فرآیند هات ‌تپ این امکان را به شرکت سفارش دهنده می ‌دهد که بدون ایجاد هر گونه وقفه و عقب انداختن در جریان، روی خطوط و مسیر لوله زنده انشعاب ایجاد کند. همچنین هات ‌تپ می‌ تواند سوراخ هایی از سایز ۱/۲ اینچ (که برای کار های ساده ای چون تست و آزمون کنترل کیفیت استفاده می‌شود) ، تاسایز ۴۸ اینچ (که برای نصب و راه‌ اندازی انواع پورت ، ولو ، و سایر لوله ‌ها استفاده می ‌شود) انشعاب و اتصال مورد نظر را ایجاد کند. 

همچنین بخوانید: متغیر های ایمنی در کار گزم هات تپ

چرا از هات‌ تپ استفاده ‌کنیم؟

فرآیند هات ‌تپ به دلایل متعددی می‌ تواند برای ضنایع مذکور مفید باشد. در این فرایند با نصب و راه ‌اندازی اتصالات جدید، به ما اجازه ایجاد انشعاب به جهت ساخت و ساز های جدید داده می ‌شود. این بای ‌پس‌ ها با توجه به نیاز شرایط می ‌توانند موقتی یا دائمی باشند. آن‌ ها همچنین می‌ توانند در نصب پورت ‌های نمونه‌ گیری جهت ساده‌ سازی فرایند کنترل کیفیت مورد استفاده قرار گیرند. در زمینه فراورده ‌های سیال ‌تر نیز هات‌ تپ می‌تواند برای نصب شیر های سوخت جت در فرودگاه ‌های بین ‌المللی مورد استفاده های مفید قرار گیرند.

 


ارسال دیدگاه