میدان های نفتی و گازی اروندان

میدان های نفتی و گازی اروندان

خطوط لوله هات تپ و میدان های نفتی بزرگ ترین منابع استخراج و پالایش نفت به شمار می روند که در کشور ما تعداد پر شماری دارند و از این رو خدمات مربوط به خطوط لوله در آن ها به صورت مستمر در حال اصلاح و گسترش است. میدان های نفتی به مرکزی گفته می شود که دارای ذخایر و چاه های نفتی است و می توان با احداث مراکز استخراج، از آن ها نفت خام را استخراج کرد. بدیهی است که کشور ایران به لحاظ تکثیر منابع و میدان های نفتی جایگاه حائز اهمیتی دارد و یکی از قطب های استخراج نفت جهان است. وجود میدان های نفتی خصوصاً در نواحی جنوبی کشور، ایران را تبدیل به یکی از صادر کنندگان نفت خام در دنیا نموده است.

خوشبختانه طی سالیان اخیر با استفاده از گسترش فن آوری های بازآوری، بسیاری از فرآورده های نفتی نیز در کشور تولید می شوند و امروز به همین پشتوانه ما توانسته ایم بسیاری از محصولات و فرآورده های نفتی را نیز تولید کنیم. مراکز متعدد پالایش و تولید فرآورده های پتروشیمی گواهی است بر این که کشور ما گام های اساسی جهت پیشگیری از خام فروشی و هدایت نفت خام استخراج شده از میدان های نفتی به مراکز تولید و فرآوری فراورده های نفتی را برداشته است.

باید اشاره شود که تا کنون چندین میدان نفتی نیز در کشور شناسایی شده است اما با توجه به اولویت بندی ها در دستور کار برای بهره برداری قرار نگرفته است. با این وجود همین میدان های نفتی موجود نیز خدمات متعدد خطوط لوله را می طلبند و از همین رو بخش عطیمی از پیمانکاران و تأمین کنندگان تجهیزات و خدمات خطوط لوله و نفت در زمینه ارائه خدمات به چند میدان های نفتی موجود در حال فعالیت می باشند.

از جمله خدمات خطوط لوله که به تکرار از سوی چند میدان نفتی درخواست شده است، خدمات انشعاب گیری گرم یا هات تپ بوده است که بار ها به ما پیشنهاد شده است و مراتب و مراحل آن را به انجام رسانده ایم. از جمله خدمات هات تپ ارائه شده از طرف ما به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب باز می گردد که که یکی از مدیران و برنامه ریزان بخش های عظیمی از میدان های نفتی کشور است. از دیگر واحد های صنعتی که از خدمات خطوط لوله ما بهره برده است شرکت نفت فلات قاره است. ما در طول سال های متوالی و گذشته تعامل مستمر با شرکت نفت فلات قاره  داشته ایم و آماده ایم بر حسب نیاز خدمات مورد نیاز ایشان را در موعد و زمان درخواستی به ایشان ارائه دهیم. شرکت نفت و گاز اروندان از دیگر واحد های مدیریت میدان های نفتی کشور محسوب می شود که در سال های اخیر خدمات هات تپ خود را به ایشان ارائه داده ایم.

میدان های نفتی

یک میدان نفتی به دلایل متعدد می تواند به خدماتی نظیر هات تپ نیاز داشته باشد. اولین و مهم ترین فاکتوری که نیاز ایشان به هات تپ را الزامی می بخشد، توسعه میدان نفتی به منظور استخراج بیشتر منابع نفت خام است. در زمانی که یکی از میدان های نفتی نیاز به توسعه استخراج نفت پیدا می کند، طبیعتاً می بایست خطوط و مسیر لوله انشعابی جهت انتقال نفت را گسترش دهد و در این شرایط، بهترین راهکار استفاده از عملیات گرم هات تپ است. همچنین اگر یکی از میدان های نفتی در صدد انتقال نفت خام به خطوط لوله جدید باشد نیز می بایست با انجام یک عملیات انشعاب گرم هات تپ، وروردی خط لوله انتقال جدید را ایحاد کند. خطوط لوله انتقال جدید، سیال نفت خام را به مراکز پالایشگاهی یا پتروشیمی جدید منتقل می کنند تا در آن جا فرایند های پالایشی روی آن ها انجام شود. تعمیر و تعویض خطوط نیز از دیگر مواردی است که بهره گیری از خدمات خطوط لوله نظیر هات تپ را تبدیل به یک الزام می کند. این امر نه در خصوص میدان نفتی، بلکه به هر واحد صنعتی که به نحوی درگیر فرایند های مربوط به خطوط لوله است مربوط خواهد بود.

در صنایع نفت، میدان های نفتی نقش مادر و پیش برنده خدمات نفتی به شمار می آید. خروجی این مجتمع ها ورودی سایر مراکز خواهد بود و به نحوی حکم منبع تغذیه پالایشگاه ها، مجتمع های پتروشیمی، خطوط لوله انتقال و نظایر آن را بر عهده دارند. از این رو نگهداری و تعمیرات صحیح، دقیق و به موقع آن ها، برنامه ریزی های لازم برای استخراج کافی نفت خام به میزان مورد نیاز واحد های تحت تغذیه و ممانعت و جلوگیری از هر گونه وقفه در فرایند های استخراج، جزو الزامات بی بدیل مورد توجه میدان های نفتی است و در این خصوص هیچ گونه اهمالی نمی توان به خرج داد. سرویس ها و خدمات خطوط لوله نظیر انجام عملیات هات تپ و امثال آن، بخشی از فرایند های مربوط به تعمیرات و نگهداری میدان های نفتی است و از این رو باید در صدر و در اولویت توجه واحد های برنامه ریزی این دست واحد ها قرار گیرد.

شرکت پیشگام صنعت ابزار آمادگی دارد در این زمینه تمامی خدمات مورد نیاز مشتریان محترم میادین نفتی را در اسرع وقت به انجام برساند. ما بر حسب تجربه ها و سابقه طولانی فعالیت های خدماتی و نگهداری و تعمیرات در پالایشگاه ها و سایر مجتمع های نفتی، به خوبی به اهمیت میادین نفتی در برنامه ریزی و رشد و ارتقای صنعت نفت کشور اشراف داریم و از این رو، چنان که از دیر باز سیاست مان بوده است، آماده ایم نیازهای مربوط به میدان های نفتی در صدر و اولویت اول کاری مان قرار دهیم تا بتوانیم در کوتاه ترین زمان ممکن، و در عین حال با بیش ترین کیفیت، خدمات هات تپ و سایر خدمات درخواستی خطوط و مسیر لوله را برای میدان نفتی به انجام برسانیم. از آن جا که در این حوزه صنعتی درنگ، وقفه و توقف برنامه ریزی نشده فرایند های جاری تقریبا امری غیر ممکن به نظر خواهد رسید، اهتمام ویژه برای رفع نیاز های خدماتی و تعمیراتی میدان نفتی باید در صدر برنامه های واحد های صنعتی ای قرار بگیرد که به نحوی در حوزه مربوط به حدمات خطوط و مسیر لوله و صنایع نفت درگیرند؛ امری که شرکت پیشگام صنعت ابزار همواره نسبت به آن متعهد بوده است.

معرفی شركت نفت و گاز اروندان 

ساختار سازماني میدان های نفتی شركت نفت و گاز اروندان در تاريخ ۸۳/۱۰/۲۸ از سوي مهندسي ساختار و بهره وري شركت ملي نفت ايران ابلاغ گرديد. اين ساختار مشتمل بر ۴۵۸ سمت مي باشد كه عمده اين سمت ها داراي شرايط احراز ليسانس و فوق ليسانس و بعضاً دكترا و تعدادي نيز ديپلم و فوق ديپلم مي باشند. سمت هاي فوق فقط جهت سازمان ستاد و ميدان های نفتي آزادگان و دار خوين تصويب گرديده است. درسال ۱۳۸۹ اين سمت ها به تعداد ۸۰۰ سمت سازماني افزايش يافته كه مراحل تصويب آن در حال اجرا می باشد. به تدريج با فعال شدن ساير ميدان ها ساختار زيربط تنظيم خواهد شد. قابل ذكر است كه براي هر منطقه سازمان جداگانه اي تدوين شده است و هر منطقه داراي يك مدير مي باشد. 

 


ارسال دیدگاه