سه راهی Tee

سه راهی Tee 

سه راهی Tee یکی از اتصالات فرایند هات­ تپ می باشد که نیاز به نصب ولو را از بین می برد. این نوع اتصال به دلیل پلاگ کردن اتصال بعد از هات تپ نیاز به نصب ولو را حذف کرده و با حذف ولو ، استفاده از اتصالات فلنجی مورد نیاز نمی باشد. به دلیل حذف اتصالات فلنجی این نوع اتصالات هات تپ از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. سیستم قفل کننده پلاگ سه راهی Tee نسبت به سیستم Lock.Oring.Flange دارای مزایایی می باشد. در سیستم Lock.Oring.Flange عملکرد قفل کردن پلاگ از بیرون فلنج کنترل می شود و با وجود تعدد اورینگ بر روی سیستم پیشروی نگرانی نشتی وجود دارد، در حالیکه، در سیستم مورد نظر به دلیل ایجاد سیستم پیشروی قفل شوندگی پلاگ بر روی خود پلاگ و کنترل آن با دستگاه هات تپ امکان نشتی بر روی فلج به صفر رسیده و هیچ نگرانی  نشتی بر روی این سیستم وجود ندارد. طراحی و ساخت اتصالات ساخته شده در شرکت پیشگام صنعت ابزار در انطباق کامل با استاندارد های  ASME, API, IGS(IGS-M-PL-033(1)) وIPS  می باشد. در طراحی این اتصال از نرم افزار CATIA  استفاده شده است.

برای  انشـعاب گیری از خـطوط اصـلی از سه راهـی ها استفـاده می شـود. انشعاب گرفته شده می تواند هم دارای زاویه ۹۰ درجه باشد و هم می تواند بصورت ۴۵ درجه از آن جدا شود. همچنین انشعاب گرفته شده می تواند با قطری برابر قطر خط اصلی باشد و یا با قطری کمتری از قطر خط اصلی. درصورتی که انشعاب گرفته شده ۹۰ درجه باشد آن را Equal Tee یا سه راهی برابر می نامند. اگر قطـر انشـعاب گرفـته شده کمتر از قـطر خط اصـلی باشـد. آن را سه راهی كاهنده یا Reducing Tee یا سه راهی Tee می نامند.

نوع دیگری از سه راهی Tee که کاربرد خاص دارد Bullhead می باشد که در آن قطر فرعی از قطر اصلی بزرگتر است و به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. در سه راهی های کاهنده قطر انشـعاب نمی تواند کمتر از نصف قطر لوله اصلی باشد.

ویژگی های سه راهی Tee

دو سر جوش-Butt Welded:

  • جنس: ASTM A234, ASTM A420, MSS SP-75, ASTM A403
  • اشکال: تک سایز، کاهنده
  • استانداردهای ابعادی و ساخت: ASME B16.9
  • سایز: از “۱/۲ تا “۴۸
  • ضخامت: SCH 10 تا SCH 160 و STD, XS, XXS – برای جنس استنلس استیل ۵S, 10S, 40S, 80S

ساکتی (Socket Welded) و رزوه ای (Threaded):

  • جنس: برای محصولات فورج ASTM A105, ASTM A182 و برای محصولات لوله ای ASTM A234, ASTM A403
  • اشکال: تک سایز
  • استانداردهای ابعادی و ساخت: ASME B16.11
  • سایز: از “۱/۲ تا “۴
  • نرخ فشار: ۲۰۰۰#, ۳۰۰۰#, ۶۰۰۰#, ۹۰۰۰#

سه راهی Tee اشکالی از اتصالات هستند که جهت گرفتن انشعاب از یک خط لوله استفاده می شوند. هر سه راهی دارای یک خط گذر جریان اصلی بوده که یک ورودی و خروجی دارد و به آن خط اصلی یا RUN می گویند، قسمت دیگر یک خروجی هست که عمود بر خط اصلی می باشد و به آن انشعاب یا BRANCH می گویند.

سه راهی Tee

در صورتی که سایز انشعاب با سایز ورودی و خروجی RUN برابر باشد به آن سه راهی تک سایز یا EQUAL می گویند و در صورتی که سایز انشعاب کمتر از سایز RUN باشد به آن سه راهی کاهنده یا REDUCER می گویند؛ برای نامگذاری سایز سه راهی کاهنده از سه عدد استفاده می شود برای مثال سه راهی ۴x4x3 که در آن سایز خط اصلی ۴ اینچ و انشعاب ۳ اینچ می باشد. لازم به ذکر است سه راهی کاهنده در استاندارد ASME B16.9 یعنی اتصالات دو سر جوش تعریف شده و در استاندارد اتصالات فشار قوی ساکتی و رزوه ای یعنی ASME B16.11 به آن اشاره نگردیده است.

سه راهی فلزی (Metal tee) چیست؟

سه راهی – سه راهی فلزی چیست؟ کاربرد و طرز کار سه راهی فلزی چگونه است؟ سه راهی های فلزی از جنس مس، آلومینیوم، برنج، استیل ضد زنگ، فولاد، چدن یا گالوانیزه

سه راهی های فلزی از جنس مس، آلومینیوم، برنج، استیل ضد زنگ، فولاد، چدن یا گالوانیزه. قیمت سه راهی Tee فلزی. سه راهی جهت گرفتن انشعاب از یک لوله به کار میرود. سه راهی ساخته شده از جنس پلی پرو پیلن که خروجی با مغزی رزوه دار از جنس برنج دارد. اتصال سه راهی پلی پروپیلن با نافی برنجی دارای بست مخصوص محکم شدن روی دیوار. سه راهی ساخته شده از مواد پلی پروپیلن کوپلیمر جهت استفاده در لوله های پلی اتیلن. اتصالات سه راهی کوپلینگی مخصوص لوله کشی های خط انتقال آب. اتصال سه راهی از جنس چدن.

سه راهی قطره چکان دار PC مخصوص طرح های آبیاری قطره ای. سه راهی بین خطی قطره چکان دار. سه راهی هایی از جنس چدن که سه سر خروجی آنها دارای فلنج می باشد. سه راهی ۱۶ میلیمتری که نافی آن نازل هست. اتصال سه راهی Tee جوشی مورد استفاده در خطوط لوله پلی اتیلن گاز. سه راهی با قطر ۱۶ میلیمتر که اغلب در خطوط لوله ۱۶ میلیمتری آبیاری قطره ای استفاده میشود. سه راهی ۱۶ میلیمتری جهت استفاده در آبیاری میکرو (همان آبیاری قطره ای).

اتصال سه راهی ماده مورد استفاده در لوله کشی های تأسیساتی ۵ لایه پرسی (ایزوپایپ – نیوپایپ – سوپرپایپ). اتصال سه راهی کوپلر دار برای لوله کشی آب ساختمای pex 5 لایه (ایزوپایپ – نیوپایپ – سوپرپایپ). اتصال پرسی سه راهی تبدیل مخصوص لوله کشی آب آشامیدنی pex. اتصال سه راهی با قابلیت نصب روی دیوار مخصوص لوله کشی ۵ لایه ساختمانی pex پرسی (ایزوپایپ – نیوپایپ – سوپرپایپ). اتصال سه راهی از جنس چدن (داکتیل) که توسط فلنج در خطوط لوله نصب می شود. سه راهی با بدنه ای از جنس پلی پرو پیلن با خروجی رزوه دار برنجی. اتصال سه راهی مخصوص لوله کشی سفید PP ساختمانی که پایه مخصوص محکم شدن به دیوار دارد.

اتصال سه راهی Tee که سه طرف نامساوی داشته باشد. اتصال سه راهی از جنس فولاد که به لوله های فولادی جوش داده میشود. قطره چکانی است که شبیه سه راهی ۱۶ میلیمتری آبیاری قطره ایست و دارای تجهیزات کنترل فشار آب جهت ثابت نگهداشتن دبی خروجی است. اتصال سه راهی پلی پروپیلن با نافی برنجی که در لوله کشی های ساختمانی استفاده می شود. اتصال سه راهی سه سر مساوی از جنس پلی پروپیلن . یم سه راهی با سایز ۱۶ میلیمتر میباشد که نافی آن نازل خروجی آب هست و جهت آبیاری قطره ای درخت استفاده میشود. سه راهی رزوه دار از جنس گالوانیزه.

اتصالات سه راهی برای گرفتن انشعاب از لوله های پلی اتیلن. اتصالات سه راهی با سه سر مساوی. سه راهی از جنس پی وی سی که بالای آن یک در قابل باز و بسته شدن هست که در خطوط لوله فاضلاب ساختمانی استفاده می شود. اتصال سه راهی PVC که نافی آن عمود نیست و برای لوله کشی های فاضلابی ساختمانی استفاده میشود. اتصال سه راهی با مواد فلزی و پلیمری جهت ایجاد انشعاب روی خط لوله. سه راهی ۱۶ میلیمتری مخصوص آبیاری قطره ای. سه راهی ناف فلنج دو سر ساکت.

اتصال سه راه بولتد چدن داکتیل طبق استاندارد ISO 2531 گلندی. اتصال سه راهی نامساوی مخصوص لوله کشی پرسی ساختمانی. اتصال سه راهی مخصوص سیستم لوله کشی پکس و پرسی ساختمانی. اتصال سه راهی برای استفاده در لوله کشی های پکس. اتصال سه راهی که در لوله کشی پرسی پکس استفاده میشود. اتصال سه راه upvc مخصوص لوله کشی های ساختمانی فاضلابی پوش فیت. سه راهی که سه سر آن از داخل رزوه دار باشد.

اتصال سه راهی UPVC مخصوص لوله کشی فاضلابی. اتصال سه راهی مخصوص لوله کشی آب آشامیدنی ۵ لایه pex ساختمانی (ایزوپایپ – نیوپایپ – سوپرپایپ). اتصال سه راه کوپلر دار مخصوص لوله کشی ۵ لایه pex (ایزوپایپ – نیوپایپ – سوپرپایپ). اتصال سه راه کوپلردار برای لوله کشی ۵ لایه (ایزوپایپ – نیوپایپ – سوپرپایپ). سه راهی هایی که خروجی آنها یک قطره چکان قابل تنظیم میباشد. اتصال سه راه کوپلر دار مخصوص لوله کشی ۵ لایه ساختمانی pex (ایزوپایپ – نیوپایپ – سوپرپایپ). اتصال سه راه کوپلر دار برای لوله کشی های ۵ لایه pex (ایزوپایپ – نیوپایپ – سوپرپایپ).

امیدواریم این مقاله از سه راهی Tee و انواع اتصالات سه راهی برای شما مفید باشد.


ارسال دیدگاه