پلاگ استاپل و لاین استاپ

پلاگ ها قطعاتی هستند که به منظور مسدود کردن خطوط لوله از آن ها استفاده می شود. مسدود کردن خطوط لوله در عملیات هایی نظیر لاین استاپ و استاپل صورت می گیرد. در مجموعه عملیات های لاین استاپ و استاپل، از سه نوع پلاگ پرکاربرد استفاده می شود که در ادامه به صورت مختصر به آن ها پرداخته ایم.

عملیات لاین استاپ، به عملیاتی اطلاق می شود که در آن خط لوله، از یک قسمت مشخص، برای همیشه بسته و مسدود می شود و جریان سیال درون آن برای بهره برداری وارد لوله های انشعابی دیگری خواهد شد. اما در عملیات استاپل، جریان درون خط لوله، به صورت موقتی و تنها در بخشی از خط لوله، مسدود خواهد شد. در هر دوی عملیات های ذکر شده در بالا، از پلاگ هایی برای مسدود سازی دائم و موقت خطوط لوله استفاده خواهد شد.

پلاگ استوانه ای

پلاگ استوانه ای

در عملیات لاین استاپ، دستگاه استاپل پلاگی را به صورت دائم داخل خط لوله مستقر می کند. پلاگی که در عملیات لاین استاپ استفاده می شود، پلاگ لاین استاپ نام دارد و به شکل زیر می باشد.

این پلاگ به هولدر دستگاه استاپل وصل می شود و پس از فرود آمدن شفت دستگاه استاپل از طریق حفره ای که از قبل با استفاده از دستگاه هات تپ بر روی لوله ایجاد شده وارد خط لوله می شود. پلاگ به صورت مماس با جدارۀ خط لوله، درون لوله جای می گیرد و سدی را در مقابل سیال درون خط لوله ایجاد می کند.

در عملیات استاپل اما دو گونه پلاگ مورد استفاده قرار می گیرند. پلاگ بالونی و پلاگ استاپل. در عملیات استاپل چهار برش هات تپی را با استفاده از دستگاه هات تپ بر روی منطقه مورد نظر از خط لوله نصب می کنند. سپس دو حفره ای را که در دو سر منطقه عملیاتی وجود دارد، برای نصب بای پس مورد استفاده قرار می گیرد. بای پس به عنوان لوله ای فرعی در اینجا جریان سیال را در مدت اجرای عملیات، منحرف می کند. دو حفرۀ میانی نیز به منظور تعمیر لوله مورد استفاده قرار می گیرند. بر روی این دو حفره، دستگاه استاپل نصب می شود. دستگاه استاپل دارای سری هایی است که پلاگ ها به آن ها وصل می شوند. این پلاگ ها با استفاده از عضو غلتان درون خط لوله می خیزند و پلاگ را درون خط لوله جایگزاری می کنند. در این صورت خط لوله به صورت موضعی، از دو طرف و توسط حفره های بینابینی، مسدود می شود.

مسدود کننده های دیسکی

مسدود کننده های دیسکی

توپی هایی که بر روی دستگاه استاپل نصب می شوند مسیر لوله را مسدود کرده و یا جریان سیال در طول تعمیرات خط لوله منحرف می کنند. انواع این توپی ها عبارت اند از:

توپی انسداد آب و فاضلاب

  • استوانه ای
  • مخروطی
  • بلند
  • کوتاه

توپی انسداد گاز

  • استوانه ای
  • تخم مرغی

پلاگ بالونی از متریال های پلاستیکی ساخته شده و مانند یک استوانه است که با سایز لوله و ماهیت سیال جاری درون آن، همخوانی دارد. این پلاگ در ابتدا خالی از هوا به هولدر پلاگ دستگاه استاپل وصل می شود و پس اینکه درون لوله و در محل مورد نظر جای گرفت، از قسمت بیرونی و توسط پمپ باد، پر از هوا می شود. پلاگ متورم شده، مانع از جریان سیال درون خط می شود.

این پلاگ ها با نام توپی انسداد نیز شناخته می شوند. توپی های انسداد را با توجه به دما و فشار سیال انتخاب می کنند. این پلاگ ها در صورتی که در حال انسداد لوله نباشند در حداقل قطر خود وجود دارند و زمانی که به درون لوله فرستاده می شوند تا لوله را مسدود کنند دارای حداکثر قطر ممکن خواهند بود تا هیچ گونه نشتی رخ ندهد. معمولاً پلاگ های توپی را برای انسداد و یا تعمیر خطوط لوله ی دارای سیالات گازی استفاده می کنند. مزیت استفاده از این قطعات این است که نیاز به خالی کردن لوله در هنگام تعمیرات و یا تست لوله، وجود نخواهد داشت.

پلاگ های گازی دارای چند حلقه آب بندی در اطراف خود هستند تا هیچ گونه رسوب سیالی در طرف دیگر آن ها رخ ندهد.

قطعات جانبی توپی انسداد

  • گیج فشار
  • شیلنگ انعطاف پذیر فشار قوی
  • شیر یکطرفه
  • شیر خودکار

نوع دیگری از مسدود کننده های خط لوله که به هولدر دستگاه استاپل وصل می شود، شبیه به دیسکی دایره ای شکل است که پس از وارد شدن به لوله، جداره ی لوله را در بر می گیرد و مانع از حرکت سیال در نقطه مورد نظر می شود.

پس از مسدود سازی موضعی لوله، قطعه ای از لوله را که قصد تعویض آن را دارند عوض می کنند و لوله ای بدون نقص، جایگزین آن می سازند.

جنس این لوله ها از synthetic rubber است. در این صورت پلاگ در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان می دهد.


ارسال دیدگاه